Piece do sauny
Jeżeli chcesz dobrać odpowiedni piec do swojej sauny skorzystaj z naszego KALKULATORA PIECA.
Obliczy niezbędną moc, posortuje on piece od najtańszych po najbardziej rozbudowane; praktycznie wszystkie dostępne marki w Polsce!
Przy planowaniu budowy sauny bardzo istotą decyzją jest wybór pieca.
W naszej ofercie znajdą Państwo piece do saun takich marek jak: Harvia, EOS, Narvi, SAWO, Helo, Iron Monuments, Kota, Huum Hive, Tylo, Sentiotec
Zasilanie pieców do sauny:
Istnieją piece do sauny zasilane instalacją jednofazową, które mogą nadać się do małych saun oraz trójfazową (zalecane!). W przypadku realizacji nawet małych saun – jeżeli jest to możliwe – zalecamy podłączenie pieca do instalacji trójfazowej.
Rodzaje pieców do sauny:
Piece zasilane elektrycznie można podzielić na 3 grupy:
– piece do sauny z sterownikiem wewnętrznym (tzw. „pokrętła”)
– piece do sauny z sterownikiem zewnętrznym
– piec do sauny z sterownikiem zewnętrznym COMBI DWU-FUNKCYJNY (automatyczna regulacja wilgotności)
Piec do sauny z sterownikiem wewnętrznym z „pokrętłami”
Jest to najprostszy i najtańszy typ pieców: bez sterownika, bez czujników. Piec sterowany jest zazwyczaj za pomocą „pokręteł”, gdzie jedno z nich odpowiada za pracę wbudowanego termostatu lub moc podawaną na grzałki, a drugie za pracę czasomierza. Pomimo tego, że są to najprostsze piece to w ofercie znajdą Państwo ten typ pieców również do saun dużych, o mocy 10kW, a nawet przekraczających 13kW. Przykłady pieców do saun z sterownikiem wewnętrznym
Zalety:
– łatwa obsługa
– łatwy montaż
– możliwie najniższa cena
Wady:
– ze względu na wbudowany moduł/sterownik wewnętrzny, który narażony jest na wysokie
temperatury, istnieje ryzyko uszkodzenia tego elementu (znacznie mniej awaryjne są sterowniki
zewnętrzne)
Piece do sauny z sterownikiem zewnętrznym:
Tak naprawdę wszystkie piece do saun z wbudowanym modułem sterowania dostępne są w wersji z sterownikiem zewnętrznym. Ponadto oczywiście w ofercie znajdą Państwo dziesiątki innych pieców sterowanych za pomocą oddzielnego sterownika/panelu.
Sterowniki i panele, które zazwyczaj montuje się przed wejściem do sauny (choć są i takie sterowniki, które można z powodzeniem zamontować wewnątrz sauny) oprócz wyglądem różnią się od siebie sposobem podłączenia i sposobem pracy. Skupmy się na różnicy w pracy sterowników zewnętrznych.
Sterowniki zewnętrzne możemy podzielić na 2 grupy:
– bez czujników
– z czujnikami
W sterowniku bez czujników podajemy wartość z jaką mocą piec powinien ogrzewać saunę, np. 80%. Kiedy temperatura w saunie nie odpowiada jej użytkownikom należy zwiększyć lub zmniejszyć tę moc. Na takiej zasadzie prób i błędów na początku użytkowania sauny trzeba nauczyć się jaka wartość jest najbardziej komfortowa dla użytkowników, ponieważ od tej wartości zależy jaka temperatura panuje w saunie.
Na takich sterownikach możemy oczywiście zazwyczaj ustawić jeszcze:
– po jakim czasie do włączenia sterownika piec ma się włączyć i grzać
– jak długo ma być włączony
– po jakim czasie ma się wyłączyć oraz posiadają funkcje sterowania oświetleniem (włącz/wyłącz) lub wentylacją (włącz/wyłącz).
Sterownik zewnętrzny z czujnikami:
to najbardziej komfortowe rozwiązanie. W zestawie otrzymujemy czujniki: temperatury oraz wilgotności (czujnik wilgotności w przypadku wyboru pieca do sauny combi, pieca dwufunkcyjnego).
Na takim sterowniku ustawiamy:
– żądaną temperaturę, którą piec wraz z sterownikiem samodzielnie pilnuje
– żądaną wilgotność (w przypadku pieców combi/dwufunkcyjnych)
Rozwiązanie z sterownikiem zewnętrznym choć droższe o ok. 1000 zł niesie ze sobą wiele zalet:
– wygląd / design paneli dla sterowników
– komfort i łatwość obsługi
– mniejsza awaryjność
Piec do sauny combi dwufunkcyjny z parownikiem
Wilgotność w saunie bez polewania gorących kamieni wodą spada znacznie poniżej 20%.
Aby regulować tę wilgotność można np. właśnie ręcznie polewać gorące kamienie wodą lub zastosować piec do sauny z parownikiem (dwufunkcyjny, combi).
Uwaga! Polewając kamienie wodą nigdy nie uzyskamy takiego efektu jak w przypadku pieca
combi!
Piec dwufunkcyjny combi z parownikiem potrafi utrzymać automatycznie wilgotność w
saunie na poziomie 60%.
Piec tego typu sprawi również, że awaryjność grzałek spadnie do MINIMUM. Największym zagrożeniem jakiejkolwiek awarii pieców z sterownikiem zewnętrznym to grzałki pieca. Grzałki do pieców niszczą się w znacznym stopniu w kontakcie z wodą czyli przy nieostrożnym, ręcznym polewaniu kamieni wodą. Piec do sauny combi sprawi, że czynność ta stanie się zbędna, co w maksymalnym możliwym stopniu przełoży się na żywotność pieca i grzałek.
Podsumowując: piec do sauny combi z parownikiem (dwufunkcyjny) to najbardziej ekskluzywne i komfortowe i bezpieczne rozwiązanie dla sauny (istnieją jeszcze piece z automatycznym poborem wody).