Sauna krok po kroku

czyli co warto wiedzieć planując budowę sauny.

Chcesz zamówić swoją idealną saunę, ale nie masz na nią pomysłu? Nie wiesz jakich materiałów można użyć, czym się różnią oraz jakie są możliwości i różnice w dostępnych na rynku piecach? Czym różnią się między sobą sterowniki? Co to jest sauna Combi? Co nadzwyczajnego można wykonać w Twojej saunie? Czym różni się sauna sucha od mokrej? Sauna ogrodowa, wolnostojąca czy budowa sauny w domu?

Poniższy poradnik w prosty sposób, krok po kroku pokieruje Cię po świecie saun i w 15 minut zapozna z wieloma aspektami ich budowy i możliwości!

Krok 1: Wielkość sauny.

Jeżeli masz pomieszczenie, które w całości chcesz przeznaczyć na saunę, ten krok Cię nie dotyczy – możesz przejść do kolejnego!

Krok 2: Boazerie i oszklenie

Wielu Klientów zastanawia się ile musi mieć miejsca, aby wybudować u siebie w domu/mieszkaniu saunę. Odpowiedź to… nie ma dolnej granicy! Wykonaliśmy już wiele saun o bardzo niewielkich wymiarach, których przykłady przedstawiamy na zdjęciach poniżej. Przy małej saunie warto zastanowić się nad kilkoma zabiegami, które sprawią, że sauna nie będzie „klaustrofobiczna”.

 • przeszklony front lub inne ściany: bardzo prosty zabieg, dodaje pomieszczeniu przestrzeni, sprawia, że nie czujemy się jak w klatce. Dla niektórych zabieg ten może być atutem również w przypadku designu samej sauny, która wygląda na bardziej nowoczesną, modernistyczną. Łącząc możliwości barwienia szkła, możemy otrzymać naprawdę ciekawy efekt! Co najciekawsze – wykonanie oszklenia nie zawsze zwiększy potrzebny budżet do wykonania sauny!
 • ławka bez podpór: w tradycyjnej saunie wykonuje się ławy z maskownicami lub „czołem”. Nadaje to pomieszczeniu odpowiedniego charakteru i klimatu, jednak wizualnie, zwłaszcza w małych saunach, sprawia wrażenie toporności. Aby zniwelować ten efekt, wykonujemy ławy bez wspomnianych maskownic i – uwaga – bez podpór, co jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla małych saun
 • inne: warto zastanowić się nad rodzajem oświetlenia, a możliwości jest bardzo wiele, zamiast typowej lampy w rogu sauny. Koloroterapia? Taśma LED pod ławami lub za oparciami? Podwieszany sufit? Efekt gwieździstego nieba? Podświetlany blok solny w rogu? A może cała ściana wykonana z podświetlonych bloków soli?

Jeżeli masz możliwość wyboru wielkości sauny (np. w przypadku chęci wygospodarowania tylko części większego pomieszczenia na saunę), proponujemy, aby sauna wewnątrz była wymiarów minimum 2m x 2m. Pozwoli to na dobre umiejscowienie pieca, wygodne wejście, wykonanie praktycznych i wygodnych ław, dwupoziomowych, na których będzie mogło się położyć kilka osób.

Krok 2: Materiał na boazerię i oszklone ściany.

Mamy już wybrany wymiar sauny (lub wiemy jak ją optycznie powiększyć), co dalej?

Należy się zastanowić nad materiałem na boazerię!

Poniżej przedstawimy kolejno propozycje, od najbardziej popularnego materiału, po najbardziej ekskluzywny. Rozwijając opis, będzie można zapoznać się z zaletami i wyróżniającymi cechami każdego z nich oraz danymi technicznymi. Ze względu na aktywność biologiczną olchy, nie wykonujemy żadnej sauny z tego gatunku drewna (wyłącznie na życzenie Klienta!)

Świerk skandynawski
Ze względu na stosunek jakości do ceny jest to najpopularniejszy gatunek drewna do saun – przede wszystkim – prywatnego użytku. Niska zawartość żywicy. Niewielkie sęczki. Przystępna cena. Świerk skandynawski powoduje efekt kumulacyjny ciepła, co kształtuje typowy klimat panujący w saunie podczas kąpieli. Zdjęcia zostały wykonane w sposób, aby jak najbardziej precyzyjnie przedstawić kolor świerka jako boazerii, ilość sęczków itd. Świerk skandynawski nie nadaje saunie żadnego wyczuwalnego i charakterystycznego zapachu, w przeciwieństwie do innych gatunków drewna.

Cena: ok. 49 zł brutto/m2

Wymiary:

 • szerokość (z piórem) 96 mm
 • szerokość (bez pióra, powierzchnia krycia) 86 mm
 • grubość 14 mm
 • długości: 2.1m, 2.4m, 2.7m, 3.05m (dłuższe na zamówienie!)

Dodatkowe atuty:

 • profil „soft” STP z zaokrąglonymi krawędziami
 • długie pióro, dzięki czemu nie powstaną szpary nawet po wielu latach
 • szerokość 96 mm zapobiega jakimkolwiek odkształceniom
 • grubość 14 mm
 • specjalnie przygotowana do wykonania sauny (poddana procesowi „odżywiczania” + prasowania, co w rezultacie daje gładką powierzchnię)

Z zewnątrz (sauna zewnętrzna lub wolnostojąca) świerk skandynawski z powodzeniem może zostać wykorzystany w formie belek struganych.
prasowania, co w rezultacie daje gładką powierzchnię)

Osika Skandynawska

Niezwykle gładkie i estetyczne drewno. Powszechnie uznawane jest za ekskluzywne. Bezsęczne, bezżywiczne. Doskonałe dla Klientów, którzy lubią jasne odcienie drewna, które przez niektórych określane są wręcz jako „niemal białe”. Bardzo gładka struktura oraz prawie niewidoczne słoje i struktura drewna, co sprawia, że sauna wizualnie robi wrażenie „czystej”, nowoczesnej designowo i niezwykle trwałej. Pozostawia bardzo łagodny aromat.

UWAGA! Bardzo solidne i odporne drewno, jednak dotyczy to wyłącznie skandynawskiej odmiany! Proszę uważać na sprzedawców, którzy oferują osikę „skandynawską” w niskich cenach!

Na rynku dostępna jest jeszcze ciemna odmiana Osiki Skandynawskiej – Thermo/Termo Osika!

Cena: ok. 130 zł brutto/m2

Wymiary:

 • szerokość (z piórem) 90 mm
 • szerokość (bez pióra, powierzchnia krycia) 80 mm
 • grubość 14 mm
 • długości: 2.1m, 2.4m, 2.7m, 3.05m (dłuższe na zamówienie!)

Dodatkowe atuty:

 • profil „soft” STP z zaokrąglonymi krawędziami
 • długie pióro, dzięki czemu nie powstaną szpary nawet po wielu latach
 • szerokość 90 mm zapobiega jakimkolwiek odkształceniom
 • grubość 14 mm

Abachi

Idealna alternatywa dla Osiki Skandynawskiej w identycznej cenie!

Abachi to, ze względu na swoje właściwości, idealnej jakości drewno, doskonale nadające się do sauny. Charakteryzuje się jasną barwą, niewiele ciemniejszą niż Osika, jednak pozostawia bardzo charakterystyczny, tradycyjny i przyjemny aromat. Wizualnie różni się gładkością, ponieważ jest bardzo delikatnie chropowata. Idealne dla Klientów, którzy chcą mieć wykonaną saunę w jednym gatunku drewna. Abachi to tzw. „zimne drewno”, nienagrzewające się do wysokich temperatur, przez co używane jest na ławy, co łącząc z boazerią z tego samego gatunku drewna potrafi przynieść niesamowity efekt! Jeżeli jako Klient zastanawiasz się nad wyborem pomiędzy Osiką Skandynawską a Abachi, zdecydowanie polecamy Abachi! Z każdym kolejnym rokiem użytkowania sauny jej zalety przewyższają Osikę.

Na rynku dostępna jest jeszcze ciemna odmiana Abachi – Thermo/Termo Abachi!

Cena: ok. 130 zł brutto/m2

Wymiary:


 • szerokość (z piórem) 96 mm
 • szerokość (bez pióra, powierzchnia krycia) 86 mm
 • grubość 14 mm
 • długości: 2.1m, 2.4m, 2.7m, 3.05m (dłuższe na zamówienie!)

Dodatkowe atuty:

 • profil „soft” STP z zaokrąglonymi krawędziami
 • długie pióro, dzięki czemu nie powstaną szpary nawet po wielu latach
 • szerokość 96 mm zapobiega jakimkolwiek odkształceniom
 • grubość 14 mm

Cedr Kanadyjski

Król boazerii! Niezwykle trwałe, silnie aromatyczne, bardzo charakterystyczne dla najbardziej ekskluzywnych saun. Gatunkowo jest to najwyższe jakościowo dostępne drewno na rynku do budowy saun. Dla bardzo wymagających klientów.

Ze względu na sporą paletę barw w jednej dostawie, istnieją dwie szkoły wykorzystania tego drewna jako boazerię: pozostawienie ułożenie kolorów naturze lub dopasowywanie go w taki sposób, aby uzyskać jak najbardziej jednolity kolor.  Barwa tego drewna potrafi być jasnoróżowa przechodząca do ciemnego brązu – na jednej listwie! (w przypadku chęci ujednolicenia koloru zaleca się zamówienie 50% więcej materiału niż wynika z obliczeń)

Zróżnicowanie w kolorze i ułożeniu słojów pozwala kreować zupełnie indywidualne projekty i umożliwia wykonanie własnej, indywidualnej i jedynej w swoim rodzaju sauny.

Cena: ok. 210 zł brutto/m2

Dodatkowe atuty:

 •  profil „soft” STP z zaokrąglonymi krawędziami
 •  długie pióro, dzięki czemu nie powstaną szpary nawet po wielu latach
 •  szerokość 90 mm zapobiega jakimkolwiek odkształceniom
 • grubość 14 mm

Hemlock/Jodła Kanadyjska

Dobry „odpowiednik” dla Cedru Kanadyjskiego. Dużo łatwiej wykonać saunę z tego materiału w jednym odcieniu, jednak nie ma tak charakterystycznego zapachu.

Cena: ok. 222 zł brutto/m2

Dodatkowe atuty:

 • profil „soft” STP z zaokrąglonymi krawędziami
 • długie pióro, dzięki czemu nie powstaną szpary nawet po wielu latach
 • szerokość 94 mm zapobiega jakimkolwiek odkształceniom
 • grubość 16 mm

Krok 3: Poznaj możliwości boazerii

Mamy już wybrany materiał na boazerię.

Zanim przejdziemy do kolejnego etapu, przedstawiamy Państwu niestandardowe rozwiązania boazeryjne w postaci zdjęć przykładowych realizacji.

Wyraźnie widać narastającą modę na sauny boazerią z:

 • szerszej deski
 • dużych paneli
 • kamienia
 • przerwami między listwami

Są to rozwiązania wyłącznie na zamówienie, wyceniane indywidualnie.

Dla nas, jako firmy, im ciekawszy pomysł, tym lepiej.

Gorąco zachęcamy do przedstawienia nam Waszej koncepcji – podejmiemy się każdego wyzwania!

Krok 4: Materiał na ławy w saunie

Abachi

W naszym przekonaniu najlepszym gatunkiem drewna nadającym się do wykorzystania na ławy, oparcia, zagłówki i wszelkie przedmioty, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą w saunie to afrykańskie Abachi. Nazywane jest „zimnym drewnem” ze względu na swoje właściwości  nagrzewa się w bardzo niewielkim stopniu. Nie posiada żywicy, bezsęczny i aromatyczny!

Osika

W ofercie mamy również panele ławkowe gatunek Osika. Charakteryzuje się tym samym co boazeria: wręcz biały odcień drewna, idealnie gładkie, wysokiej jakości, nie pozostawia wręcz prawie żadnego aromatu.

Termo Abachi lub Thermo-Abachi

Abachi poddane obróbce termicznej, dzięki czemu uzyskała orzechowy, przez niektórych nazywany również „czekoladowy” kolor.

Charakteryzuje się bardzo intensywnym zapachem!

Krok 5: Sposoby wykonania ław i oparć

Istnieje bardzo wiele możliwości wykonania ławy i oparcia. Oprócz zdjęć poprzednich, przykładowych realizacji, przedstawiamy inne koncepcje. Gatunki drewna, kolor i kształt można dowolnie łączyć. Ławy można wykonać nawet po fali (ostatnie zdjęcie)!

Krok 6: Piece do saun

Sercem sauny bez wątpienia jest piec, którego wybór nie zawsze jest prosty.

Najważniejsze, nad czym musimy się zastanowić to czy piec powinien być elektryczny, czy opalany drewnem?

Jeżeli chcą Państwo sprawdzić piece będą odpowiednie do Państwa sauny, zachęcamy do skorzystania ze specjalnie przygotowanego przez nas kalkulatora pieca. Jest to jedyny kalkulator online pokazujący prawie wszystkie dostępne marki! Obliczy on potrzebną moc do wielkości sauny i sortuje piece wg cen, od najtańszego. Opcje wyszukiwania pozwolą w znacznym stopniu sprecyzować poszukiwania według Państwa wymagań.

Otwórz kalkulator pieca

Ze względu na zdecydowanie większą popularność pieców elektrycznych, zaczniemy opis od nich.

Ogromny wybór kształtów, wyglądu i kolorów sprawi, że z designu każdy Klient znajdzie coś dla siebie. Wyglądające bardziej tradycyjnie oraz pasujące do modernistycznej architektury i stylistyki.

Nad czym warto się zastanowić wybierając piec elektryczny?

Przede wszystkim… czy chcemy mieć piec ze sterownikiem zewnętrznym?

Najprostsze piece obsługiwane są za pomocą tzw. „pokręteł”, czyli „sterownika wewnętrznego. Niezaprzeczalną zaletą tego typu pieców jest ich cena  bez dwóch zdań są najtańsze. Zazwyczaj posiadają 2 wspomniane pokrętła: czasomierz i termostat; to za ich pomocą sterujemy piecem. Niestety, te same pokrętła, ze względu na fakt, że są narażone na wysoką temperaturę pieca, stają się największą wadą. Często zdarza się, że po kilku latach użytkowania termostat lub czasomierz odmawiają posłuszeństwa. W takim przypadku wymiana staje się zazwyczaj zupełnie nieopłacalna. Musimy tutaj więc mieć na uwadze zużycie grzałek oraz sterownika wewnętrznego.

Piec ze sterownikiem zewnętrznym:

Jest to rozwiązanie najpopularniejsze. Sterownik zewnętrzny to odrębna część sterująca piecem (pozbywamy się więc pokręteł, a piec o tej samej mocy siłą rzeczy staje się mniejszy). Jest to droższa wersja, jednak znacznie mniej awaryjna. Istotne jest, że nie musimy wykorzystywać „oryginalnych” sterowników, co nie jest bez znaczenia dla ceny. To nie koniec plusów: prawie każdy sterownik ma zaimplementowane dodatkowe opcje: sterowanie oświetleniem, wentylacją, często muzyką i możliwość podłączenia pieca Combi.

Czym jest piec do sauny typu Combi?

Piece te mają oddzielny zbiornik na wodę wraz z grzałką, która tę wodę podgrzewa. Efekt? Automatyczna regulacja wilgotności sauny! Polewając kamienie wodą nigdy nie uzyskamy takiego efektu jak przy korzystaniu z pieca Combi. Co więcej, jest to niebezpieczne dla grzałek (skraca ich żywotność). Odczucia z korzystania takiej sauny są zupełnie różne. Po wykonanej realizacji z takim piecem, Klienci często mówią, że nie wyobrażają sobie użytkowania sauny bez opcji Combi. Nawet w jednej rodzinie są osoby, które chcą wyłącznie saunę suchą (ok. 100 stopni, 15% wilgotności), a są takie, które nie wyobrażają sobie kąpieli bez bardziej wilgotnej (np. 60 stopni, 50% wilgotności). Rewelacyjna propozycja dla urozmaicenia kąpieli w saunie! Należy pamiętać, że piec Combi w żadnym wypadku nie zastąpi sauny parowej! Jest to zupełnie coś innego.

Pozostałe zalety  elektrycznego pieca do sauny:

 • wygoda w obsłudze (wystarczy jedno przyciśnięcie i za 30 minut mamy gorącą saunę!)
 • zachowanie czystości (nie trzeba mieć miejsca na drewno)
 • zautomatyzowana regulacja parametrów kąpieli w saunie (ustawienie temperatury i/lub wilgotności)
 • w zależności od usytuowania pieca zazwyczaj tańsze rozwiązanie

Wady:

 • przez część zwolenników pieca opalanego drewnem, taka sauna nazywana jest „mało tradycyjną” 😉

Piec opalany drewnem:

Przejdźmy do bardziej tradycyjnego ogrzewania sauny.

Tego typu piece również dają wiele możliwości:

 • zbiornik na wodę (również wody użytkowej  możliwość podgrzania),
 • piec typu SL (palenisko po drugiej stronie ściany),
 • zazwyczaj większa ilość kamieni.

Biorąc pod uwagę jednak niezbędne materiały (komin, często osłony) jest to droższe rozwiązanie.

Należy zwrócić uwagę na bardzo istotny aspekt: kiedy korzystamy z sauny? Klienci zazwyczaj odpowiadają „przede wszystkim zimą”.

Jest zima, chcemy skorzystać z sauny… a tu trzeba rozpalić, rąbać drewno, będzie trochę śmieci, dymu, a do tego dochodzi zazwyczaj mróz.

Warto o tym pamiętać decydując się na taki piec!

Przykładowe piece ze sterownikami wewnętrznymi

Przykładowe piece ze sterownikami zewnętrznymi

Przykładowe sterowniki

Krok 7: Oświetlenie sauny

Sposób oświetlenia jest bardzo istotny dla klimatu sauny, wizualnego odczucia i przede wszystkim stylistyki i designu. Nowoczesne sauny charakteryzują się zastosowaniem najróżniejszych wizji oświetlenia. Dzięki temu sauna staje się indywidualnym dziełem każdego Klienta.

Wykonamy każde oświetlenie do sauny.

Podświetlenie za ławami i oparciami, ledowe oświetlenie, podwieszany sufit, koloroterapia, „gwieździste niebo” (imitujące gwiazdy) i wiele innych!

Jeżeli nie masz pomysłu, można inspirować się innymi realizacjami 😉

Krok 8: Oszklenie sauny

Oszklenie bardzo często stanowi uzupełnienie do oświetlenia. Współpracujemy z liderem na rynku, który wykona każdy element wymyślony przez Klienta. Oszklenie dedykowane jest przede wszystkim w 2 przypadkach: gdy chcemy uzyskać saunę designowo bardziej modernistyczną lub gdy sauna jest po prostu mała  zapobiegnie to efektowi „ciasnej klatki”.

Należy pamiętać, że do sauny z dużą ilością szkła powinno wstawić się mocniejszy piec  zazwyczaj nie stanowi to jednak żadnego kłopotu.

Przedstawiamy kilka inspiracji:

Krok 9: Kamień w saunie

Coraz większą popularnością cieszą się inne, niż drewno, materiały w saunie  często jest to kamień w różnej postaci. Firma Sauna dla Każdego wykona takie elementy.

Krok 10: Sól w saunie

Ciekawym elementem w saunie jest sól w wielu postaciach. Może to być zwykła lampa solna, płotek wokół pieca z bryłami soli (lub oparcie) a może być cała podświetlana ściana wykonana z bloków solnych. Występuje w naprawdę wielu kolorach (zielona, niebieska itd.)

Również wykonamy tego typu realizacje 😉